Projekt Nadácie otvorenej spoločnosti
späť na zoznam

Výstava fotografií a karikatúr NO COMMENT. Najlepšie fotografie a české i slovenské karikatúry.


V priestoroch OPEN Gallery v budove Nadácie otvorenej spoločnosti si budete môcť do 28. júna 2015 pozrieť pravidelnú výstavu novinárskych fotografií a karikatúr, ktoré boli prihlásené do 11. ročníka súťaže Novinárska cena 2014. Výber vystavených prác súťažil v troch kategóriách - Najlepšia fotografická reportáž, Najlepšia fotografická aktualita a Najlepší česko-slovenský vtip, komiks, karikatúra.

 Víťazov a nominovaných vybrali spomedzi stovky prihlásených prác porotcovia fotografických kategórií Milota Havránková, Joe Klamar a Milan Jaroš a vtipy, komiksy a karikatúry oceňovali Helena Diesing, Ivana Šáteková, Martin Ciel a Joachim Dvořák.
 
Jedným z víťazných autorov, ktorých fotografie uvidíte na výstave je aj Tomáš Halász, v kategórii Najlepšia fotografická reportáž. Jeho  oceňovaná séria s názvom Kiska: Cesta do paláca, je krásnou kombináciou portrétu s reportážnou fotografiou a veľmi prirodzene  zachytáva atmosféru, emócie udalostí a prináša ľudský pohľad na politického predstaviteľa.
 
Michal Burza získal ocenenie v kategórii Najlepšia fotografická aktualita za fotografie s názvom Život na okraji, z prostredia vojnou zmietanej Ukrajiny. Túto ťažkú tému autor poňal rozmanito a spracoval profesionálne a kvalitne.
 
Tento rok sa po prvýkrát stal víťazom špeciálnej kategórie Cena otvorenej spoločnosti fotograf – Boris Németh. Rada súťaže na jeho sérii 70 rokov od SNP ocenila spojenie vojnových udalostí v súčasnom prostredí a stále aktuálny protifašistický odkaz.
 
Okrem víťazov uvidíte aj fotky napríklad od  Maja Peigera, Matúša Zajaca, Andreja Bána, Kataríny Acél-Gálikovej, Martina Bandžáka a mnohých ďalších.
 
Víťazom kategórie Najlepší česko-slovenský kreslený vtip, komiks a karikatúra je Martin SHOOTY Šútovec, ktorý svojimi karikatúrami už roky nastavuje zrkadlo spoločnosti a politickej moci. Uvidíte aj práce nominovaných českých autorov Vojtěcha Velického a VHRSTI a ďalších prihlásených Jozefa Danglára Gertliho,  Stanislava Kemela, Miloša Gašparca a Rada Ondřejíčka alias Cynickej obludy.

Výstava je jedinečná svojím obsahom aj atmosférou, práce novinárskych fotografov a karikaturistov zachytávajú spoločenské a politické udalosti na Slovensku i v zahraničí počas roka 2014. Výstavu kurátorsky pripravila Ľubica Stanek z Nadácie otvorenej spoločnosti. Tento rok sa k nám ako partner pridáva aj spoločnosť GETTY Images, ktorá víťazom fotokategórií ponúkla aj možnosť exkluzívnej spolupráce.
 
Výstava potrvá do 28.júna 2015 a v novembri sa presunie do Prahy. Vstup je voľný, OPEN Gallery je otvorená v utorok až nedeľu od 11:00 do 19:00. Viac informácií o Novinárskej cene nájdete na www.novinarskacena.sk.
 
Hlavným partnerom 11. ročníka súťaže Novinárska cena 2014 je Slovenská sporiteľňa.
Partnermi sú Google, Mayer/McCann Erickson, Nadácia ESET, MEMO 98, NEWTON media, Nadace Open Society Fund Praha. PR partnerom je agentúra PRime time.
Za mediálnu podporu ďakujeme Denníku N, Denníku SME zoznam.sk.
Partnermi výstavy sú GETTY Images, BKIS, Bittner Print.
Vyhlasovateľom a organizátorom súťaže je Nadácia otvorenej spoločnosti - Open Society Foundation. 

 

späť na zoznam
-->
Váš internetový prehliadač je zastaralý

Pre správne zobrazenie stránky si prosím aktualizujte svoj interentový prehliadač. Aktualizovať prehliadač

×