Projekt Nadácie otvorenej spoločnosti
späť na zoznam

Otvárame prvý ročník Akadémie investigatívnej žurnalistiky


Akadémia investigatívnej žurnalistiky vzniká ako špeciálny vzdelávací projekt Fondu investigatívnej žurnalistiky (Nadačný fond investigatívnej žurnalistiky pri Nadácii otvorenej spoločnosti Bratislava - FIŽ) a Fondu pre transparentné Slovensko v Nadácii Pontis s cieľom rozšíriť znalosti a vedomosti profesionálnych novinárov a novinárok či zástupcov investigatívnych a mimovládnych organizácií, ktoré sa zameriavajú na odhaľovanie a analyzovanie významných káuz a udalostí na Slovensku.

Nový projekt Fondu investigatívnej žurnalistiky a Fondu pre transparentné Slovensko má za cieľ priniesť väčšiu podporu mladým a začínajúcim novinárom.
 
Akadémia investigatívnej žurnalistiky vzniká ako špeciálny vzdelávací projekt Fondu investigatívnej žurnalistiky (Nadačný fond investigatívnej žurnalistiky pri Nadácii otvorenej spoločnosti Bratislava  - FIŽ) a Fondu pre transparentné Slovensko v Nadácii Pontis s cieľom rozšíriť znalosti a vedomosti profesionálnych novinárov a novinárok či zástupcov investigatívnych a mimovládnych organizácií, ktoré sa zameriavajú na odhaľovanie a analyzovanie významných káuz a udalostí na Slovensku.
 
FIŽ vznikol v roku 2018 z iniciatívy Rady súťaže Novinárska cena ako reakcia na vraždu mladého novinára Jána Kuciaka. Odvtedy podporil mnoho výnimočných investigatívnych projektov na Slovensku grantmi v celkovej sume takmer 90 000 €.
 
Akadémia investigatívnej žurnalistiky spojí odborníkov a odborníčky z oblasti investigatívy a médií s mladými profesionálkami, profesionálmi a začínajúcimi novinármi a novinárkami, ktorí chcú prispieť k rozvoju investigatívnej žurnalistiky na Slovensku. Jej cieľom je priniesť odbornú podporu profesionálom z médií pre dôkladnú prácu s otvorenými zdrojmi a dátami, ale i podporiť produktívnu spoluprácu medzi slovenskými redakciami, ktorá je prínosom pre celú spoločnosť.
 
Dosah práce novinárov s otvorenými dátami bol verejnosťou dlho podceňovaný. Jej význam však naplno ukázala vražda mladého novinára a jeho práca, v ktorej v posledných troch rokoch pokračovalo viacero jeho kolegov a kolegýň na Slovensku aj v Českej republike. Keď sa však mladí alebo začínajúci redaktori a redaktorky chcú investigatíve venovať intenzívnejšie, pre získanie potrebných odborných znalostí nenájdu oporu v slovenskom školstve a samotné redakcie na výchovu nových investigatívcov často nemajú dostatočné kapacity a možnosti.
 
Akadémia investigatívnej žurnalistiky ponúkne 10 vybraným účastníkom sériu odborných workshopov a školení na témy ako práca s otvorenými zdrojmi, analýza dát, investigatívna práca v teréne, editovanie komplexných informácií či informačná bezpečnosť. Účastníci akadémie budú mať možnosť požiadať aj o granty na svoje investigatívne práce do výšky 2000 €. Ich žiadosti bude posudzovať nezávislá výberová komisia FIŽ.
 
Prvé kolo prihlášok na Akadémiu otvára v júni 2021 Nadácia otvorenej spoločnosti Bratislava s Nadáciou Pontis. Informácie o spustení prihlasovania nájdete na webovej stránke www.fiz.sk, webstránkach oboch nadácií a na Facebooku @Novinarskacena.
 
Pre viac informácií kontaktujte:
Miroslava Širotníková, koordinátorka FIŽ a Novinárskej ceny: miroslava.sirotnikova@osf.sk
 
 

späť na zoznam
-->
Váš internetový prehliadač je zastaralý

Pre správne zobrazenie stránky si prosím aktualizujte svoj interentový prehliadač. Aktualizovať prehliadač

×