Projekt Nadácie otvorenej spoločnosti
späť na zoznam

Novinárska cena 2023 uzavrela prihlasovanie do 20. ročníka súťaže


​Prihlasovanie príspevkov do jubilejného ročníka súťaže Novinárska cena je uzavreté. Novinári, novinárky, redakcie, občania a občianky poslali do 11 žánrových kategórií písanej aj audiovizuálnej žurnalistiky 380 prihlášok od 202 autorov a autoriek z viac ako 50 redakcií a portálov. V súťaži majú rovnocenné zastúpenie televízne a rozhlasové redakcie, printové aj elektronické médiá s regionálnym aj celoslovenským pokrytím.

Témy roka 2023

V roku 2023 v slovenskom mediálnom priestore rezonovali témy parlamentných volieb, v investigatívnej žurnalistike sa novinári a novinárky venovali opäť hlavne korupčným kauzám, ale aj boju s dezinformáciami, či environmentálnym problémom.

Mimoriadne rôznorodé boli rozhovory v audiovizuálnej aj písanej žurnalistike, porotkyne a porotcovia v týchto kategóriách sa môžu tešiť na predvolebné politické debaty, veľmi osobné výpovede a príbehy, svedectvá z vojnou zasiahnutých území, aj morálno-etické debaty.

Prihlásené reportáže pokrývajú v rovnakej miere udalosti na Slovensku aj v zahraničí. V roku 2023 bola stále veľmi silná téma vojna na Ukrajine, konflikt v Izraeli, aj globálne témy ako migrácia či klimatická kríza.
 

Silné články demokracie

„Vysoký počet zapojených redakcií z celého názorového spektra vysiela pozitívny signál o hodnote Novinárskej ceny.  Všetkým, ktorí sa prihlásili, úprimne ďakujeme za dôveru. A chcem poďakovať tiež všetkým naším partnerom, vďaka ktorým môžeme podporovať novinársku obec a pripomínať, aká dôležitá je kvalitná žurnalistika pre zachovanie demokracie na Slovensku,“  hovorí Fedor Blaščák, riaditeľ Nadácie otvorenej spoločnosti. „Rok 2024 bude pre slobodu a nezávislosť tradičných médií ťažkou skúškou. Aj v Novinárskej cene preto budeme hľadať spôsoby ako prehlbovať zomknutosť a budovať odolnosť pri obrane tradičných novinárskych hodnôt a inštitúcií,“ dodáva.
 
Prihlásené príspevky budú v najbližších týždňoch hodnotiť odborné poroty, ktoré sa počas apríla stretnú, aby sa dohodli na nomináciach a víťazoch. Slávnostné odovzdávanie cien sa uskutoční 21. mája v bratislavskej Starej Tržnici.
 
Za podporu ďakujeme hlavnému partnerovi Novinárskej ceny Nadácii Slovenskej sporiteľne, ako aj Slovenskej sporiteľni, Nadácii ESET, Férovej Nadácii O2, Nadácii Zastavme korupciu, MEMO 98, Nadácii Open Society Fund, Človeku v ohrození, Veľvyslanectvu USA na Slovensku, Veľvyslanectvu Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska, Veľvyslanectvu Holandského kráľovstva, Veľvyslanectvu Spolkovej republiky Nemecko a agentúre Mayer/McCann Erickson.

späť na zoznam
-->
Váš internetový prehliadač je zastaralý

Pre správne zobrazenie stránky si prosím aktualizujte svoj interentový prehliadač. Aktualizovať prehliadač

×