Projekt Nadácie otvorenej spoločnosti
späť na zoznam

Nadácia otvorenej spoločnosti vyhlasuje 20. ročník Novinárskej ceny


aktualizované 29.01.2024


Novinárska cena vo svojom jubilejnom 20. ročníku opäť ocení prácu slovenských novinárok a novinárov, ktorí spravodajsky a publicisticky sprevádzali verejnosť udalosťami roku 2023. Dvadsiaty ročník ocenenia je špeciálny nielen kvôli jubileu, ale najmä vzhľadom na situáciu, v ktorej sa novinári a novinárky počas minuloročnej volebnej kampane a po voľbách ocitli. Za posledných 20 rokov sme boli už niekoľkokrát svedkami hrozieb a útokov na novinársku obec a dnes je žiaľ opäť potrebné spoločne brániť kvalitnú a nezávislú žurnalistiku nielen pred útokmi vládnych činiteľov, ale aj pred narastajúcim vplyvom dezinformačnej a konšpiračnej scény.Redakcie, autori a autorky aj verejnosť môžu prihlásiť príspevky do 11 žánrových kategórií prostredníctvom webu Novinárskej ceny do 10.3.2024. Známy je už aj termín slávnostného odovzdávanie cien, ktoré sa uskutoční 21.5.2024 v Starej tržnici v Bratislave

Dnes, keď sa na Slovensku k moci dostali ľudia, ktorí značnú časť kampane venovali útokom na občiansku spoločnosť a novinársku obec, je dôležité oceniť serióznu žurnalistiku a tradičné médiá. Novinárska cena od svojho vzniku predstavuje symbolickú príležitosť na prejavy solidarity a spoločenského uznania  pre novinársku obec,“ hovorí riaditeľ Nadácie otvorenej spoločnosti Fedor Blaščák.  „Verím, že sa do Novinárskej ceny zapoja všetky seriózne médiá bez ohľadu na ich svetonázor a novinárska obec aj týmto spôsobom ukáže zomknutosť pri obrane princípov nezávislej a kvalitnej žurnalistiky,” dodal.

Prihlásené práce bude hodnotiť takmer 50 osobností z novinárskeho, kultúrneho, vedeckého a spoločenského života, aj zo zahraničia.
 
20. ročník Novinárskej ceny prináša niekoľko zmien v súťažných kategóriách, ktorých bude 11. V písanej žurnalistike pribudla Cena za najlepší ekonomický príspevok, hodnotiť príspevky v nej budú Elena Kohútiková a Ivan Mikloš. V audio-vizuálnej žurnalistike budú zastúpené len tri kategórie – reportáž, investigatívny príspevok a rozhovor a diskusia. Rada Novinárskej ceny bude tento rok vyberať laureáta nielen Ceny otvorenej spoločnosti, ale aj Ceny za inovatívnu žurnalistiku. Pri príležitosti 20-ročného jubilea bude po prvýkrát udelená cena Osobnosť slovenskej žurnalistiky, o ktorej bude rozhodovať špeciálna porota.
 
Do  všetkých súťažných kategórií je možné prihlásiť aj práce publikované na Slovensku v ukrajinčine, maďarčine, alebo inom cudzom jazyku. Potrebné je priložiť preklad do slovenčiny.
 
Počet povolených prihlásených príspevkov na autora/autorku ostáva rovnaký: do jednej kategórie môže autor/ka poslať maximálne dve prihlášky, príspevky od jedného autora/ky môžu byť prihlásené do maximálne dvoch kategórií. Maximálny počet prác jedného autora/autorky v celej súťaži je obmedzený na tri. Prihlásiť je možné buď jednotlivý príspevok alebo sériu. Sériu maximálne troch príspevkov je možné prihlásiť len v prípade, že ide o príspevky na pokračovanie, ktoré na seba úzko tematicky nadväzujú.

Hlavným partnerom Novinárskej ceny je Nadácia Slovenskej sporiteľne.

Partnermi súťaže sú Slovenská sporiteľňa, Nadácia ESET, Férová Nadácia O2, Nadácia Zastavme korupciu, MEMO 98, Nadácia Open Society Fund, Človek v ohrození, Veľvyslanectvo USA na
 
Slovensku, Veľvyslanectvo Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska, Veľvyslanectvo
Holandského kráľovstva, Veľvyslanectvo Spolkovej republiky Nemecko a agentúra Mayer/McCann Erickson.

späť na zoznam
-->
Váš internetový prehliadač je zastaralý

Pre správne zobrazenie stránky si prosím aktualizujte svoj interentový prehliadač. Aktualizovať prehliadač

×