Novinárska cena začiatkom marca uzavrela prihlasovanie do osemnásteho ročníku súťaže a prešla do hodnotiacej fázy, ktorá bude trvať do konca apríla. Do Novinárskej ceny 2021 prišlo 418 prihlášok v 15 otvorených kategóriách.
V čase vyhlásenia Novinárskej ceny nikomu ani v najhoršom sne nenapadlo, že onedlho vypukne v Európe vojnový konflikt a že budeme svedkami tej najkrutejšej humanitárnej a ľudsko-právnej katastrofy priamo u našich susedov na Ukrajine. Ukrajinci sa ruskej agresii postavili hrdinsky a ukrajinský ľud si bezpochyby zaslúži náš obrovský obdiv a rešpekt. Slovenskými hrdinami týchto dní sú hlavne mimovládne organizácie, verejnosť aj jednotlivci, ktorí okamžite prejavili obrovskú solidaritu a začali pomáhať s riešením tejto krízovej situácie. Hrdinsky sa však zachovali aj slovenské novinárky a novinári, ktorí sa nám od začiatku konfliktu snažia priblížiť realitu priamo z terénu, ale aj tí, ktorí donekonečna vysvetľujú súvislosti, vyvracajú hoaxy a bojujú proti dezinformáciám ktoré tento konflikt od začiatku sprevádzajú. Dnes je snáď ešte viac ako inokedy nadmieru dôležité oceniť kvalitnú žurnalistiku a ukázať našim novinárkam a novinárom, aká je ich práca pre nás dôležitá. Už dnes vieme s istotou povedať, že budúci ročník Novinárskej ceny bude mimoriadne silný, žiaľ.
Poroty Novinárskej ceny 2021
V porotách Novinárskej ceny 2021 sa tento rok stretnú už ostrieľaní porotcovia z minulých ročníkov, nové tváre, odborníci z akademického prostredia, českí novinári, aj osobnosti z verejného a kultúrneho života.
„Ako každý rok, aj pre tento ročník sme hľadali nové tváre, ktoré by mohli osviežiť zloženie našich porôt a posilniť odbornosť a transparentnosť hodnotiaceho procesu. Máme veľkú radosť, že naše pozvanie do poroty Novinárskej ceny prijali mnohé známe osobnosti, odborníci z verejného, akademického, kultúrneho, mediálneho aj biznis prostredia zo Slovenska aj Čiech, ktorých rozhľad a skúsenosti určite prispejú ku kvalitnému a odbornému hodnoteniu prihlásených príspevkov,“ hovorí Andrea Erdősová, riaditeľka Nadácie otvorenej spoločnosti, ktorá Novinársku cenu vyhlasuje. „Chceli by sme, aby neboli žiadne pochybnosti o nezávislosti a transparentnosti hodnotiaceho procesu a preto napríklad tento rok v porote nie je nikto z našej nadácie.“ dodáva.
Nové tváre v porotách Novinárskej ceny
V každej z 13 žánrových kategórií pribudol aspoň jeden nový porotca alebo porotkyňa, ktorí v porotách minulý rok neboli. Spomeňme napríklad Juraja Koudelu z vydavateľstva reportážnej literatúry Absynt, ktorý bude hodnotiť písané reportáže, alebo Dušana Zachara, riaditeľa a analytika Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO), ktorý sa tento rok pridá do hodnotenia príspevkov v kategórii investigatívny a analytický príspevok v písanej žurnalistike.
Porotu pre písané rozhovory posilnia dve výnimočné ženy – bývalá novinárka, niekoľkonásobná držiteľka Novinárskej ceny v tejto kategórii a šéfredaktorka Knižnej Revue Tina Sikorová Čorná a uznávaná sociologička a vysokoškolská pedagogička Ol’ga Gyárfášová.
Nový pohľad a perspektívu určite prinesú aj posily z biznis prostredia, ktorí však k novinárčine, či písanému slovu tiež nemajú ďaleko. Do poroty v kategórii komentár sa tento rok pridá CEO Martinusu Michal Meško, ktorého sčítanosť je všeobecne známa. Nie každý však možno vie, že ešte za študentských čias založil a viedol časopis GYMLET, ktorému sa venoval 8 rokov. Rozhovory v Audiovizuálnej žurnalistike bude hodnotiť aj Tomáš Bezák, bývalý novinár a dnes riaditeľ komunikácie v Lidl Slovensko.
Takmer úplne nové bude zloženie poroty pre kategóriu Podcastov, kde sa stretne CEO PR a digitálnej agentúry Katedra Komunikácie Gabriel Tóth, sociologička Dagmar Kusá a úplne nový pohľad na vec isto prinesie aj virológ a vedec Boris Klempa. Z vedeckého prostredia prichádza aj aplikovaný matematik Richard Kollár, ktorý bude hodnotiť príspevky v kategórii Inovatívnej online žurnalistky.
Obrovskou posilou a zárukou kvality našich porôt je aj Marián Leško, ktorý sa po niekoľkoročnej pauze vracia do poroty pre Investigatívno-analytické príspevky v audiovizuálnej žurnalistike. Spolu s Katkou Batkovou z Via Iuris sa pridajú k reportérke Českej televízie Jane Neumannovej a riaditeľke agentúry Mayer / McCan Erickson Zuzane Kušovej.
Pohľad na Česko-slovenské kreslené vtipy tento rok prvý krát ponúknu filmový režisér, vizuálny umelec a výtvarník Andrej Kolenčík a ilustrátor a grafický dizajnér Ďuro Balogh. Do poroty pre novinársku fotografiu sa tento rok pridá aj známy fotograf Alan Hyža.
Ďalšou veľkou osobnosťou je evanjelická farárka Anna Polcková, ktorá tento rok prvý krát bude spolu s PR manažérkou Frederikou Halázsovou, sociológom Michalom Vašečkom a dokumentaristkou, pedagogičkou a redaktorkou Denisou Havrľovou oceňovať príspevky v kategórii Občianska žurnalistika.
Českí novinári oceňujú slovenských
Na Slovensku je ťažké nájsť do porôt dostatok odborníkov z mediálneho prostredia, ktorí by zároveň neboli aktívni novinári, alebo v konflikte záujmu a preto každý rok lovíme aj v českých mediálnych vodách. Niektorí českí novinári patria medzi stálice našich porôt, iní si tento rok porotcovanie vyskúšajú prvýkrát. Do poroty v kategórii Písanej reportáže sme konečne presvedčili Mareka Šáleka, reportéra z českého magazínu Reportér a laureáta českej Novinárskej ceny v tejto kategórii. Písanú investigatívu bude tento rok opäť hodnotiť Ondrej Kundra z týždenníku Respekt a prvýkrát aj Pavlína Nečásková, ktorá na Slovensku strávila 4 roky ako zahraničná spravodajkyňa Českého rozhlasu. V porote pre najleší Audiovizuálny rozhovor a diskusiu opäť privítame aj jej predchodcu Lukáša Matheho. Do poroty prvýkrát zasadne aj bývalý riaditeľ Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky a vysokoškolský pedagóg Josef Šlerka (Inovatívna online žurnalistika) a s hodnotením nám opäť pomôže aj redaktor českého Deníka N Filip Titlbach (Podcasty). Čestné miesto v porote pre Najlepší česko-slovenský kreslený vtip, komiks, karikatúra, grafické dielo už niekoľko rokov patrí aj zakladateľovi Českej únie karikaturistov, novinárovi a spisovateľovi Ivanovi Hanouskovi.
Stálice Novinárskej ceny
V tejto kategórii nemôžme na prvom mieste nespomenúť zakladateľku Klubu mediálnych manažérov pani Tatianu Repkovú, ktorá nevynechala ani jeden ročník Novinárskej ceny a v porote bude rekordný osemnásty krát. Novinárska cena je srdcovkou aj pre výtvarníčku Ivanu Šátekovú (Najlepší česko-slovenský kreslený vtip, komiks, karikatúra, grafické dielo) a medzi ostrieľané tváre poroty môžeme zaradiť aj fotografa Milana Jaroša z Českého Respektu, či spoluzakladateľku Aspektu Janu Cvikovú.
Kompletné zloženie jednotlivých porôt nájdete na stránke
Veríme, že napriek smutným a tragickým okolnostiam dnešných dní čaká porotcov Novinárskej ceny veľa podnetného a zaujímavého čítania, pozerania a počúvania. Dúfame, že v máji sa nám podarí stretnúť na odovzdávaní cien v mieri s tým, že túto situáciu sa dovtedy predsa len podarí zvrátiť.