Projekt Nadácie otvorenej spoločnosti
späť na zoznam

Nadácia otvorenej spoločnosti vyhlasuje 18. ročník Novinárskej ceny


Novinárska cena 2021 už po osemnástykrát ocení to najkvalitnejšie, čo slovenská žurnalistika ponúkla v uplynulom roku. Novinárky a novinári sa aj tento rok museli popasovať s pandémiou, pracovať v obmedzených podmienkach a v neistote. Opäť potvrdili svoju pozíciu nenahraditeľných strážcov demokracie, keď celý rok neúnavne a zapálene hľadali pravdu, pomáhal odkrývať dôležité kauzy a sprevádzali nás všetkých malými aj veľkými udalosťami tohto roka.

Novinárska cena rastie spolu s našimi novinárkami a novinármi a tento rok oslavuje svoju dospelosť. Už po osemnástykrát odborná porota ocení slovenskú žurnalistiku v 13 žánrových a šiestich špeciálnych kategóriách. 

Súťaž je určená pre novinárov z printových, audiovizuálnych a online médií, ale aj pre občanov publikujúcich príspevky vo forme blogov, článkov na sociálnych sieťach alebo podcastov bez profesionálnej podpory redakcie či vydavateľstva. 

Prihlasovanie sa otvára 10.1.2022 a príspevky bude možné prihlásiť do 1.3.2022. Slávnostné odovzdávanie cien sa uskutoční v máji 2022. 

Koncom roka 2020 sme všetci očakávali, že rok 2021 prinesie pozitívne zmeny, verili sme v ústup pandémie, otvorenie ekonomiky, dúfali sme, že vznikne viac priestoru pre riešenie iných pálčivých tém a káuz, ktoré trápia našu spoločnosť. Namiesto toho nás čakal ďalší neľahký rok, počas ktorého si naši zdravotníci opäť siahli na dno svojich možností a pandémia dominovala aj spravodajstvu. Naši novinári však napriek okolnostiam aj naďalej bojovali za pravdu a demokraciu, čelili útokom od politikov aj verejnosti, obhajovali vedcov, systematicky vyvracali konšpirácie, odkrývali kauzy, informovali a vysvetľovali často nejasné opatrenia a obmedzenia ohlasované na poslednú chvíľu a snažili sa udržiavať dôstojnú spoločenskú diskusiu založenú na faktoch, nie na emóciách.

„V Nadácii otvorenej spoločnosti si veľmi vážime prácu našich novinárok a novinárov a ich prínos pre udržanie demokracie, slobody prejavu a nezávislosti médií. Sme veľmi vďační, že máme už 18 rokov možnosť aspoň symbolicky oceniť ich prácu a vyzdvihnúť to najlepšie, čo slovenská žurnalistika ponúka. Sme radi, že môžeme odovzdávať ocenenie aj v kategórii neprofesionálnej žurnalistiky a objaviť nové talenty. Myslím si, že je veľmi dôležité pripomínať si, ako objektívne spravodajstvo v našej spoločnosti nebolo vždy samozrejmosťou“, povedala Andrea Erdősová, správkyňa Nadácie otvorenej spoločnosti. „Považujem za dôležité zdôrazniť aj, že hoci sme vyhlasovateľom Novinárskej ceny, o víťazoch rozhoduje nestranná porota zložená z nezávislých odborníkov v daných kategóriách a takto zaručujeme, že tí najlepší z najlepších budú vybraní nestranne, čo najobjektívnejšie podľa hlasovania jednotlivých porôt“, dodala.

Rovnako ako minulý rok bude porota hodnotiť práce v 13 žánrových a 6 špeciálnych kategóriách. Príspevky bude možné do súťaže posielať pomocou online formulára na www.novinarskacena.sk.  Prihlásiť ich môžu autori, redakcie, odborné organizácie či široká verejnosť. Práce v jednotlivých kategóriách budú hodnotiť viacčlenné odborné poroty, špeciálne ceny bude vyhodnocovať Rada súťaže. Verejnosť sa bude môcť zapojiť do hodnotenia v špeciálnej kategórii Česko-slovenská cena  verejnosti. Posledný termín na poslanie prihlášok je utorok, 1. 3. 2022 do polnoci. Víťazov  a nominovaných z minulého roka nájdete v ročenke Novinárskej ceny 2020.

Hlavným partnerom súťaže je Nadácia Slovenskej sporiteľne, spomedzi ďalších partnerov spomeňme najmä Nadáciu Zastavme korupciu, MEMO98, Nadáciu ESET, Asociáciu tlačených a digitálnych médií, Nadaci Open Society Fund, Človek v ohrození, NEWTON Media, spol. s r. o a agentúru Mayer/McCann Erickson.

späť na zoznam
-->
Váš internetový prehliadač je zastaralý

Pre správne zobrazenie stránky si prosím aktualizujte svoj interentový prehliadač. Aktualizovať prehliadač

×